Montaż rekuperacji

Otrzymujemy coraz więcej zapytań dotyczących montażu wentylacji nawiewno wywiewnej wraz z mechanizmem odzyskiwania ciepła czyli rekuperatorem.

Przypomnijmy że obecnie, tj od 2017 roku obniżona została wartość współczynnika przenikalności U. Dla ścian zewnętrznych wynosi on obecnie 0,23 [W/(m2·K)] a dla dachu i stropu 0,18 [W/(m2·K)]. Od roku 2021 nastąpi kolejne obniżenie tych współczynników. Domy niskoenergetyczne wymagają stosowania coraz droższych i lepszych materiałów izolacyjnych. Tylko czy to na pewno wystarczy ? By odpowiedzieć na tak postawione pytanie przyjrzyjmy się stratą ciepła przez modelowy budynek:

  • Fundament, piwnica - straty sięgające 10%
  • Okna, drzwi - straty sięgające 20%
  • Ściany - straty między 20 a 30%
  • Dach - 10 - 25%
  • Wentylacja grawitacyjna -  nawet 30 - 40%

Aktualny trend w budownictwie wyznacza konieczność izolowania wszystkich przegród, od fundamentów po dach. W ten sposób straty są ograniczane dość znacznie - ma na to wpływ liniowość ocieplenia oraz jakość użytych materiałów izolacyjnych. Do pełni szczęścia brakuje jednak wyeliminowania strat z wynikających z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jej zasada działania kłóci się niejako z izolacją przegród, np. stosowaniem coraz lepszych okien. Jeśli bowiem zimne powietrze nie będzie napływało do budynku, ciepłe zanieczyszczone powietrze nie będzie usuwane poprzez kanał grawitacyjny. Co gorsza często następuje odwrócenie ciągu - kratką napływa zimne powietrze, wraz z wszystkimi zanieczyszczeniami, które nagromadziły się w kanale wentylacyjnym. W ten sposób tracimy dwa razy - po pierwsze zimne powietrze napływa swobodnie do domu (więc po co przeznaczać środki na najszczelniejsze okna skoro musimy je uchylać, rozszczelniać itp)  a po drugie ciepłe powietrze ucieka nam bezpowrotnie przez kanały wentylacyjne.

Wentylacja mechaniczna

Rozwiązaniem problemów braku skuteczności tradycyjnej wentylacji jest wentylacja mechaniczna. Dzięki ciągowi kanałów oraz dwóm wentylatorom, z których jeden odpowiada za nawiewanie powietrza do wewnątrz, a drugi za jego wyciąganie świeże powietrze jest skutecznie dostarczane do każdego miejsca w domu.  Ma to zwłaszcza znaczenie w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienki czy garderoby. Znaczną poprawę efektywności energetycznej tego rozwiązania można uzyskać poprzez montaż jednostki służącej do odzysku ciepła z usuwanego powietrza - tzw. rekuperatora.

Kiedy pomyśleć o rekuperacji

Z uwagi na zakres prac, rekuperację najlepiej przewidzieć na etapie budowy nowego domu. Wtedy jest najbardziej odpowiedni moment na przygotowanie całej instalacji dystrybucji powietrza. Oczywiście można także zamontować wentylację mechaniczną w już zamieszkałym domu, jednak trzeba się liczyć z pracami wymagającymi kucia w ścianach lub stropie. Sam rekuperator montujemy najczęściej na nieużytkowym poddaszu (ważne by zimą temperatura nie spadała tam poniżej 0 C). Ponadto montaż rekuperatora pozwala na znaczne przewymiarowanie jednostki grzewczej - nasz budynek będzie potrzebował znacznie mniej energii do ogrzania pomieszczeń. W przypadku domów dobrze ocieplonych o odpowiednich parametrach stolarki okienno drzwiowej warto pomyśleć o alternatywnych źródłach ogrzewania typu pompa ciepła. A najważniejsze by przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wykonać odpowiedni projekt wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Więcej na temat naszej oferty montażu rekuperacji doczytasz na stronie rekuperacja

<< Wróć do poprzedniej strony